Wszywka alkoholowa – remedium na przełamanie wieloletniego nałogu alkoholowego

86 0

Z raportu o stanie leczenia uzależnienia od alkoholu z roku 2019 wynika, iż w województwie opolskim istnieje 29 placówek zajmujących się leczeniem uzależnienia od alkoholu. Są to ośrodki publiczne, jak i samodzielnie funkcjonujące podmioty. Działalność wszystkich tych ośrodków realizuje całość procesu leczenia alkoholizmu, na który składają się głównie:

  • detoks alkoholowy
  • leczenie odwykowe w trybie zamkniętym
  • leczenie ambulatoryjnie
  • zachęcanie do uczestnictwa w grupach AA

Jak widać, województwo opolskie jest rejonem świetnie przygotowanym do leczenia nałogu alkoholowego. Warto dodać, że większość ośrodków leczenia odwykowego, oferuje również terapię innych uzależnień, np. od nikotyny, narkotyków, hazardu.

Mimo świetnego zaplecza terapeutycznego, nie wszystkich udaje się za pierwszym razem doprowadzić do takiego stanu, by mogli odbudować życie w trzeźwości i cieszyć się taką sytuacją przez wiele lat. Wielu uzależnionych często powraca na detoks i odwyk co kilka miesięcy. Niestety po wyjściu z ośrodka leczenia w trybie zamkniętym, ich motywacja do życia bez alkoholu spada na skutek codziennego kontaktu z pozostawioną przez siebie alkoholicką rzeczywistością.

Po opuszczeniu odwyku, większość czasu alkoholik spędza sam i musi codziennie walczyć z różnymi pokusami, do których można zaliczyć:

  • wszechobecny alkohol w otaczającej rzeczywistości – sklepy, reklama
  • dawni znajomi, którzy zazwyczaj blisko mieszkają i organizowali pijackie spotkania
  • imprezy rodzinne, podczas których nie szanuje się postawy odmawiania toastu za pomocą kieliszka wódki
  • nierozwiązane konflikty wewnętrze i problemy psychiczne, z którymi chory nie umie się uporać lub przeżywa ich nawrót

Z uwagi na wyżej opisane realia, motywacja do życia w trzeźwości może drastycznie spadać w szybkim tempie.

Jak alkoholik może sobie sobie pomóc w pracy nad wzmocnieniem swej motywacji?

W Opolu działa Centrum Medyczne Alkomedica. Alkoholik może zgłosić się tam w każdym momencie na zabieg zaszycia alkoholowego. To bardzo dobre wyjście w stanach niepewności i załamania motywacji.

Aby w pełni realizować cel motywacji do trzeźwego życia, warto połączyć wszywkę alkoholową z psychoterapią i mocnym kontaktem z grupami wsparcia. Czas zaszycia alkoholowego wynosi maksimum 12 miesięcy. To okres, który można wykorzystać do intensywnej pracy nad samym sobą oraz postawić na efektywny samorozwój. Nie ma tu miejsca na uwikłanie w ciąg alkoholowy. Tym samym zagrożenie ponownym rozpoczęciem odwyku znika na rzecz dalszych kroków do szczęśliwego życia. Więcej o wszywce alkoholowej wykonywanej w Opolu można znaleźć tu https://www.opole.alkomedica.pl/wszywka-alkoholowa.html

Dodaj komentarz